Evde öksürük tedavisi: Öksürüğe ne iyi gelir, nasıl geçer?

Hangi öksürük türleri bulaşıcıdır?

Öksürük eğer bir sekresyon içeriyorsa bulaşıcıdır. Özellikle viral ve bakteriyel enfeksiyonlar bulaşıcıdır. Eğer öksürüğünüz alerjik bir öksürükse ya da mide asitinin yukarıya kaçmasına bağlı olarak oluşan bir öksürükse bunlar bulaşıcı değildir. Bulaşıcı öksürükler viral ve bakteriyel öksürükler genellikle damlacık enfeksiyonuyla bulaşırlar. Enfeksiyonlardan korunma yöntemi ancak o kişilerden uzak durma sayesinde olabilir. Başka insanlara daha az bulaştırmak için öksürürken peçete ile ağzımızı kapatmak enfeksiyonun yayılmasını az da olsa önler. Ellerimiz sürekli yıkarsak enfeksiyonun olduğu ortamda fazla bulunmazsak bulaşma riskini önlemiş oluruz.

Öksürüğün tedavisi

Uzmanlar basit öksürüklerde hemen tedavi yöntemini pek uygulamazlar. Hasta bir iki gün gözetim altında tutulur. Öksürük kuru öksürük mü, sekresyonlu öksürük mü, irritatif öksürük mü irritatif öksürük derken dışarıdan gelen dış uyarıcıya bağlı bir öksürük mü bunu anlamak isteriz. Bu belirlendikten sonra eğer kuru öksürükse kuru öksürüğün nedenlerini araştırırız. Nedenleri bir kaç çeşittir.

Özellikle geniz akıntısı kuru öksürüklerin en önemli nedenlerinden bir tanesidir. Bir de balgamlı sekresyonlu öksürükler de önemli hastalıkların nedeni olabilirler. Bunu anladıktan sonra tedaviye geçmek gerekir. Basit öksürüklerde öncelikle semptomatik tedaviler uygulanıyor geniz akıntısı tedavisi, göğsü yumuşatacak sıvı alımları bunlar bitki çayları olabilir bol miktarda sıvı içmek olabilir ya da burun tıkanıklığına bağlı öksürükler oluşmuşsa burun açıcı ilaçlar kullanırız. Eğer uzun bir öksürükse alerjik sebebe bağlı tedaviler uygulanır.

Öksürüğün evde tedavisi

Öksürük için evde yapılabilecek en önemli şey bol bol sıvı almaktır. Çünkü ne kadar çok sıvı alırsak öksürüğün şiddeti ve kuruluğu ortadan kalkacaktır çünkü su balgamı en iyi çözen maddedir. Dolayısıyla öncelikle bol su alıyoruz onun dışında halk arasında bilinen ıhlamur çayları ada çayı gibi bitkisel çayları tüketiyoruz. Eğer burnumuz kapalıysa buğu septil yapmak da uygundur. Evde bunları uygulamamıza rağmen iki üç gün içinde geçmiyorsa hastalık cerrahi müdahale gerektiriyor demektir. Öksürük evdeki bir nedenden dolayı oluşuyorsa mesela evinizi boya yaptırdıysanız ve boyadan sonra gelişen bir öksürük olduysa etkenden uzaklaşmak gerekir. Alerji öksürüğün en önemli nedenidir. Mesela evinizi halı kaplattıktan sonra öksürük gelişmişse alerji kaynaklı bir öksürük mevcuttur. Burada etkenden uzaklaşmak gerekir.

ÖKSÜRÜK NEDENLERİ NELERDİR?

Bu içerik alerjik öksürük nasıl geçer, kuru öksürüğe ne iyi gelir, alerjik öksürüğe ne iyi gelir, evde öksürük tedavisi, öksürüğe ne iyi gelir, allerjik öksürüğe ne iyi gelir, gebelikte öksürük nasıl geçer, alerjik öksürük tedavisi, gece öksürüğüne ne iyi gelir, gebelikte öksürük tedavisi, alerji öksürüğüne ne iyi gelir, gebelikte öksürüğe ne iyi gelir, sürekli öksürüğe ne iyi gelir, KURU ÖKSÜRÜK NASIL GEÇER, alerjik öksürük için ne yapmalı, öksürük tedavisi evde, gece kuru öksürük nasıl geçer, alerjik öksürük nasıl anlaşılır, geniz akıntısı öksürük tedavisi, öksürük evde nasıl geçer konularını barındırır.
Okunma: 28.519

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.