Erken doğum ve sebepleri nelerdir?

Erken doğum nedir, erken doğuma yol açan sebepler nelerdir? Hangi durumlar erken doğuma yol açabilirler?

Gebeliğin 37. haftasından önce rahim ağzının açılması ve 20 dakikada 3-4 ağrının olması erken doğum olarak tanımlanır. Gebelerin %8-10’u erken doğum gerçekleştirmektedir.

Erken doğum olması durumunda bebeğiniz çeşitli risklerle karşı karşıyadır. Bunlar nörolojik sorunlar, solunum sorunları, enfeksiyonlar gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz.

Erken doğumun sebepleri şunlardır:

Enfeksiyonlar (idrar yollarında veya vajinada olan değişik mikroplar ile oluşan)
Düşük sosyoekonomik düzey
Genç anneler ve ileri annelik yaşı (18’den küçük, 40’tan büyük)
Sigara kullanımı
Gebelik öncesi düşük kilo
Gebelik öncesi bakım yetersizliği
Önceki gebelikte erken doğum hikâyesi
Rahim anomalileri (çift rahim, rahim içinde septum-perde gibi)
Myomlar
Rahim ağzı yetersizliği
Plasentanın anormal yerleşimi, plasenta previa gibi
Erken membran rüptürü, suların erken gelmesi
Polihidramnios
Çoğul gebelikler
Annenin sistemik hastalıkları (diyabet, anemi, hipertansiyon gibi)

Bu içerik erken dogum sebepleri, erken doğum nedenleri, erken doguma neler sebep olur, ineklerde erken doğum nedenleri, ineklerde erken doğum, erken doğum nedir, erken doğumun sebepleri, erken doğumun nedenleri, erken doğum nedenleri nelerdir, erken doğum sebepleri nelerdir, erken doğumun nedenleri nelerdir, ineklerde erken doğum belirtileri, ineklerde erken doğum sebepleri, ineklerde erken dogum olurmu, inekin erkendogum neden, hayvanlarda erken doğum sebepleri, erken doğum inek, ineklerin erken doğumu nede konularını barındırır.
Okunma: 16.583

Benzer İçerikler

6 Yorum

 1. zeynep 09 Nisan 2009 @ 19:38

  ben 7 aylık hamileyim sigara alışkanlığım var erken doğumdan korkuyorum her sigara içen anne adayı erken doğum mu yapıyor benim gebeliğimde herşey normal!

 2. FİLO 21 Nisan 2009 @ 20:19

  ZEYNEPÇİM ben sigara içmem kendime dikkat ettigim halde beş aylık bebek dogurdum. ama sigara erken doguma davetiye çıkarır .kendine çoook dikkat et sonra çok pişman olursun ben hala ağlıyorum. üzgünüm,hiçbir anne benim yaşadığım acı olayı yaşamasın..benimde gebeliğim süperdi ama evde suyum patladı doktora gittim çocugu doğurdum…su neden patlıyo sebebini biliyorsan iyi olur bilgin varmı bu konuda..yanlız ara sıra azda olsa kilodum kanlanırdı..
  oooffffff…üzgünüm kendine iyi bak

 3. melek 27 Nisan 2009 @ 00:33

  hem hamilesin hem sigara içiyorsun!!!
  sen nasıl bi annesin anlamak mümkün değil.
  hemen bırak o sigarayı. Kendini boşver çocuğuna zarar veriyorsun!!!

 4. fulya 12 Haziran 2009 @ 16:38

  bende 5 aylık hamıleyım sıgara ıcıyordum hamıle kalınca bıraktım once bebegımın saglıgı. bence tum ıcen anneler bıraksın dıyorum

 5. DERYA 04 Temmuz 2009 @ 15:48

  Kimse benim kadar tiryakisi olamaz sigaranın ama hamile kaldığımı duydugum andan itibaren bıraktım bı anne kendi zevklerı egosu uğruna yavrusuna kıyarmı kıyamaz içenleride kınıyorum yapamam dıye bisey yok yavrunu düsün aklına bıle gelmez

 6. semra baş 10 Ağustos 2009 @ 00:40

  valla bende sıgara falan ıcmıyodum ama 7 aylık hamıleyken ewde otururken bırden bı sancım geldı hasdaneye gıttım de erken dogum dedıler ve dogumumu normal olarak yapdım suan 1:5 yasın da ama hala yürümüyo Allah olmayanlarada nasip etsın ama hala anlamadım neden erken dogurdum yasımın ufak olmasın dan herhalde dogum yapdımda 17 yasındaydım neyse sıgaraya HAYIR!…

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.