Epidural anestezinin (ağrısız doğum) riskleri

Epidural anestezinin (ağrısız doğumun) riskleri varmıdır, varsa bu riskler nelerdir? Ağrısız doğumun yan etkileri..

En çok görülen yan etki hipotansiyondur. Hipotansiyonu önlemek için anestezi öncesinde serum takviyesi yapılmalıdır ve anesteziden sonra tansiyon sürekli takip edilerek önlem alınır.

Anestezik ilaçlarının spinal sıvı içerisine verilmesi halinde ani tansiyon düşmesi, motor liflerde uyuşma ve geç dönemde şiddetli baş ağrıları görülebilir.

Epidural anestezinin beyin ve kalp dolaşımın çok fazla ilaç kullanılmadığı sürece herhangi bir yan etki görülmemektedir. Nöbet şeklinde kasılmalar, ritim bozuklukları meydana gelir. Felç çok az görülür.

Epidural anestezi uygulaması ikinci evreyi uzatabilir ve bu çok sık görülmektedir. Bu durum gebenin etkili ıkınmasının azalmasıyla ilgilidir. Evre çok fazla uzadığı takdirde vakum uygulaması gerekebilir.

Çok seyrek, anestezi sonrasında küçük tuvalet yapmakta geçici zorluk meydana gelir.

Bazılarında enfeksiyon oluşabilir.

Bu içerik EPİDURAL NORMAL DOGUM RİSKLERİ, epidural doğum riskleri, Epidural anestezi riskleri, epidural doğumun riskleri, epidural anestezinin riskleri, ağrısız doğum izle, epidural riskleri, epidural normal doğumun riskleri, epiduralin riskleri, epidural sezeryan riskleri, ağrısız doğumun riskleri, ağrısız doğum riskleri, ağrısız normal doğum izle, epidural anestezinin zararlari, prenses doğum riskleri, epidural sezeryan doğum izle, epidural sezeryanın riskleri konularını barındırır.
Okunma: 24.606

Benzer İçerikler

1 Yorum

  1. SEVDA 31 Temmuz 2009 @ 16:28

    Ben epidural anestezi ile dogum yaptım gayet memnunum sadece bacaklarım bir süre agrıdı tavsiye derim

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.