Düşük sonrası gebelik, düşük sonrası cinsel ilişki, düşük sonrası kanama, kürtaj ve adet görme

Düşük yapıldıktan sonra hamilelik, kürtaj, adet görme, kan uyuşmazlığı, cinsel ilişki ve düşüğün tekrarlama olasılığı hakkında bilgiler..

Düşük sonrası gebelik

Düşük, yapılacak hatalı veya sağlıksız gebeliğin vücut tarafından önlenmesi sonucu oluşur. Bu oran %15’in üstündedir. Düşük çoğu zaman kendini tekrarlama olasılığı çok düşüktür. Bu yüzden düşük sonrası anne kendini gebeliğe hazır hissettiğinde tekrar hamile kalabilir. Bu sürece anne adayının düşüğün getirdiği etkilerden kurtulması da eklenebilir.

Düşüğün tekrarlama olasılığı nedir?

Yapılan istatistiki uygulamalar dahilinde düşüğün birden fazla gelişmesi 36/1 ihtimaldir.

Düşük sonrası kürtaj

Düşük sonrası karın içerisinde cenine ait parça kalıp kalmadığını öğrenmek amacıyla kürtaj yapılabilir. Ani kanamaların durduğu ve ultrason takiplerinde bir bulguya rastlanmadığı durumlarda kürtaja gerek duyulmaz.

Düşük sonrası kanama süresi

Düşük sonrası kürtajlı 4 ile 5 kürtajsız bu durum 7 ile 10 gün arası uzayabilir. Uzun süreli kanamalı hastalarda, hastanın doktora görünmesi tavsiye edilir. Bazı durumlarda kanama görülmemesine rağmen rahimden gelen ağır bir kokunun varlığı, düşük sonrası rahim içi bir enfeksiyon yaşandığına dair işarettir. Bu durumda hasta risk altındadır.

Düşük sonrası adet görme

Yumurtlama dönemine bağlı olarak ilk adet dönemi 4-6 hafta ile gecikmeli olması muhtemel şekilde oluşur.

Düşük sonrası kan uyuşmazlığı: Kan uyuşmazlığında ek önlem gerekir mi?

Gebeliğin süresine göre tedavi yapılır ya da yapılmaz. Bunun sebebi ceninin oluşumunu tamamlamadan kan grubunun öğrenilememesidir. Gebeliğin 13 haftayı aşmış olduğu durumlarda kan cenin, kan grubu öğrenilecek evreyi tamamlamış demektir ve 300 mg koruyucu aşının yapılması olağandır. 13 Haftayı tamamlamamış gruplarda ise 50 mg koruyucu aşı yapılır.

Düşük sonrası cinsel ilişki

Düşüğün hastaya getirdiği fizyolojik ve psikolojik etkiler ile düşük yapmış olan bir kadın, düşürdüğü gebeliğin boyu ve yaşı, yitirdiği kanın miktarına, bu olaydan ne kadar yıprandığına göre bir süre dinlendirilir bunun sonrasında cinsel işlev tekrar kazanılır. Yeni ve düzenli bir adet periyoduna başlayıncaya dek eşler arasında cinsel ilişki önerilmez. Fizyolojik etkilerin ise ne zaman tamamen ortadan kalkacağı bilinmemektedir.

DÜŞÜK NEDENLERİ NELERDİR?

DÜŞÜK BELİRTİLERİ NELERDİR? DÜŞÜK NASIL ANLAŞILIR?

Bu içerik düşükten sonra cinsel ilişki, düşük sonrası cinsel ilişki, düşük sonrası yapılması gerekenler, düşük yaptıktan sonra yapılması gerekenler, düşükten sonra cinsellik, düşükten sonra adet, düşük sonrası cinsellik, düşükten sonra adet görme, kürtajsız düşük, düşük sonrası adet görme, düşük sonrası adet, dusukten sonra yapilması gerekenler, dusukten sonra iliski, düşük sonrası tedavi, düşük olduğunu nasıl anlarız, gebelikte düşük sonrası yapılması gerekenler, düşük sonrası ilişki konularını barındırır.
Okunma: 10.915

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.