Düşük: düşük nedir, düşük çeşitleri nelerdir?

Gebeliğin 500 gr ağırlığına gelmeden ve 20. haftadan önce gebeliğin sonlanmasına düşük denir.

Düşük, abortus ile ilgili tanımlar:

Erken düşük: Gebeliğin ilk 12 haftasında gerçekleşen gebelik sonlanmasıdır.

Geç düşük: 12- 20 haftalık arasında gerçekleşen gebelik sonlanmasıdır.

Spontan (kendiliğinden) düşük: Herhangi bir müdahale olmaksızın gebeliğin kendiliğinden sonlanması.

Düşük tehdidi (abortus imminens): Gebeliğin ilk yarısında görülen kahverengi akıntıdan parlak kırmızı taze kana kadar değişik şekilde meydana gelen kanamalardır. Beraberinde kramp tarzı ağrılar olabilir.

Önlenemeyen düşük (abortus incipiens): Rahim ağzında meydana gelen açılma sonucu karşılaşan durumdur. Kürtaj ile gebelik sonlandırılmadır.

Tam olmayan düşük (inkomplet abort): Düşüğün tam olarak gerçekleşmediği vakalardır.

> Rahim içinde gebeliğe ait parçalar bulunmaktadır kürtaj ile rahim içi temizlenmelidir.

Tam düşük (komplet abort): Gebeliğe ait dokuların kendiliğinden atılmasıdır, kürtaj gerektirmez bir nevi doğal kürtajdır.

Boş gebelik (anembriyonik gebelik): Gebelik kesesinde gebeliğe ait dokuların bulunmamasıdır. Kürtaj ile gebelik sonlandırılır.

Bozulmuş gebelik (missed abortus): Emriyonun canlı olmadığı kanama ve düşükle sonuçlanan olaydır beklenilmeden kürtaj uygulanması gerekmektedir çünkü annenin sağlığı üzerinde olumsuz etkiler oluşturmaktadır.

Septik düşük: Uygunsuz koşullarda yapılan düşük veya kürtaj sonucu ortaya çıkar.

İsteğe bağlı sonlandırma: Gebeliğin 10 haftasına kadar herhangi bir tıbbi sebep olmaksızın gebeliğin sonlandırılması işlemidir.

Kimyasal gebelik (şimik gebelik): Tüplerde döllenen yumurta embriyo halinde rahim içine yuvalanmayı beceremez ve canlılığını yitirir. Gebelik testi (+) iken normale döner veya B-hCG seviyesi hızla düşer. Kadınların büyük bir kısmı bu gebeliği fark dahi etmeyebilir. Normalinden gecikmiş bir adet zannederler. Kürtaj veya müdahale gerektirmez. B-hCG’nin düştüğünü ve normale döndüğünü takip etmek yeterli olmaktadır.

Bu içerik düşük çeşitleri, abortus çeşitleri, gebelik cesitleri, gebelik çeşitleri nelerdir konularını barındırır.
Okunma: 11.329

Benzer İçerikler

3 Yorum

  1. ayşenur 24 Ocak 2009 @ 16:31

    slmlr ben 21 yaşındayım 3 ay önce 5,5 aylık gebeliğimi sonlandırmak zorunda kaldık. çünkü bebeğim içerde ölmüştü boynuna kordon dolanmış. doktorum 3 4 ay sonra isterseniz bebek sahibi olabilirsiniz dedi. fakat ben korkuyorum tekrar o acıyı, o korkuları ve bebeğimi kucağıma alamamayı aynı şeyleri yaşamaktan. ama bir yandan da çok istiyorum. 4 yaşına girdi birde oğlum var sizce ne yapmalıyım?

  2. Anonim 25 Nisan 2009 @ 10:32

    tam açıklayıcı değil

  3. şebnem 24 Ağustos 2009 @ 15:17

    bende yaklaşık 19 haftalık bebeğimin karnımda öldüğünü öğrendiğimde şok olmuştum.şuan kafam çok karışık.çok acı çektim. 21 saat suni sancı verdiler. tek merak ettiğim sebebiydi. ama ölmüş bebeklerin sebeplerini söyleyemiyorlarmış. sizin bi fikriniz var mı?

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.