Doğumun evreleri: doğumun 1. evresi

Doğum nasıl gerçekleşir? Doğumun evreleri, birinci evre, latent faz, aktif faz..

Bir bebeğin vajina yoluyla rahimden çıkması anlamına gelen doğum eylemi belirli aşamalar halinde meydana gelmektedir.

Öncelikle rahim ağzı açılır ve incelmeye uygun hale gelir. Arkaya dönük duran rahim ağzı yavaşça öne doğru dönmeye başlar ve yumuşar. Bu sırada rahim ağzıyla rahim içi boşluğu arasında bulunan kanalı saran sümüksü tıkaç atılabilir (nişan). Gerçek doğum kasılmalarıyla rahim ağzı açılır ve doğum eylemi başlar.

Doğumun ilk evresi kasılmaların başlayışının sonrasında rahim ağzından bebeğin başı geçebilecek kadar açılmasına (dilatasyon) ve incelmesine (efasman) değin geçen süredir. Bebeğin başının geçebileceği bu açıklık 10 cm kabul edilir.

Bu en uzun evredir. Birinci doğumu yapanlar gebelerde 12–14 saat, sonraki doğumlarında ise 6–8 saat sürebilmektedir.

Birinci evre iki kısımdan oluşur:

Latent faz: Doğum eyleminin başlangıcından rahim ağzının 3–4 cm açılışına değin geçen zamandır. Kasılmaların sıklığı ve şiddeti daha azdır. 15–30 saniye sürer ve 15–20 dakika aralıklarla gelir. Kasılmalar düzenlide düzensizde olabilir. En uzun aşamadır ve 2–6 saat sürebilir.

Aktif faz: Vajinanın 4 cm açıklığından tam açılmasına kadar geçen zamandır. Bu sırada kasılmalar sıklaşır ve güçlüdürler. 40–60 saniye süren 3–4 dakika aralıklarla tekrarlayan ağrılar olur. Kasılmaların arasındaki dinlenme süresi gittikçe kısalır. Yürümeyi engelleyecek kadar rahatsızlık vericidir. Kasılmalar aktif fazın sonlarında 2–3 dakikada bir tekrar eder ve 60–90 saniye kadar sürebilir. Hiç bitmeyecekmiş gibi gelir. Bel bölgesinde ve perine bölgesinde sert basınç hissedilir. Bulantı-kusma meydana gelebilir.

İlk evrenin süresini etkileyen etmenler daha önce doğum yapılmış olup olmaması, kasılmaların yoğunluğu ve sıklığı, bebeğin önde gelen kısmının duruşu, rahim ağzında ki açılma ve silinme oranları ve bebe ile doğum kanalının arasındaki ilişki ile ilgilidir.

Doğumun ikinci evresi hakkında bilgi sahibi olmak için lütfen buraya tıklayınız.

Bu içerik doğumda latent faz konularını barındırır.
Etiketler:
Okunma: 41.985

Benzer İçerikler

3 Yorum

  1. ayşe 19 Temmuz 2009 @ 16:20

    benim bebeğim olmadı çok isterdim bende doğum yapmayı kürtaj yaptıranları şiddetle kınıyorum ben nelerimi vermezdim bi bebeğim olsun diye yineden allahtan hayırlısı bizim elimizde bişe yok

  2. kami 08 Ağustos 2010 @ 14:14

    ben 46 yaşında bir erkek olarak dogumu ilk defa gördüm 3 çocugum var allah kadınlara ve annelere yardım etsin

  3. nazli melek 17 Nisan 2014 @ 06:58

    Allahim kimsenin gözunde birakmasin cocuk ozlemini bende 38 haftalik hamileyimm  bebegimi bekliyorummmmm

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.