Doğum korkusu ve doğum korkusunu yenmenin yolları

Doğum korkusu hemen her gebenin hissettiği duygulardan biridir ve doğum yaklaştıkça artabilir. Buna mahal vermemek için önceden yapılması gerekenlere bir göz atalım.

1. Her şeyden önce doğum konusunda ve aşamaları hakkında sağlıklı bilgiler edinmeniz gereklidir. Çevreden duyduğunuz kulaktan dolma bilgileri hiç dinlemeyin. Bu sizi psikolojik açıdan rahatsız eder.

2. Duygusal kaynaklı ve fiziksel kaynaklı kaygılarınızı birbirinden ayırın. Fiziksel kaynaklı (dış görünüş, doğum ve sonrası) kaygılar güvenilir bilgi kaynakları vasıtasıyla atlatılabilir veya en aza indirilebilir. Duygusal kaynaklı endişeleriniz çok yüksekse ve bununla başa çıkamayacağınızı düşünüyorsanız psikolog yardımı alabilirsiniz.

Bunun dışında bu konuda yapmanız gereken şey sizi korkutan, endişelendiren kişilerden uzak durmanız ve doğum sonrasında hayalinizdeki bebeğinizi kucağınıza aldığınız anı düşünmektir. Yani olumlu düşünmenizi tavsiye ediyoruz. Doğum da yaşanması gereken normal evrelerden biridir ve pek çok yöntemle artık daha ağrısız geçmektedir.

3. Doğum sonrasında hayatınız elbette ki değişecektir. Bu nedenle doğum sonrasındaki hayatınızı planlamaya başlayınız.

Örneğin, doğumu nerde yapacağınız, doğuma girecek olan doktorunuz, sizinle olacak yakınlarınız, iş kadınıysanız işyerindeki durumunuzun ne olacağı gibi konuları belirleyebilirsiniz.

4. Kendinizle ilgilenin. Kendinize doğum öncesindeki aylarda her bakımdan rahatlamak için, mutlaka vakit ayırın. Bu sizi rahatlatan, mutlu eden her neyse o olabilir. Bu aktiviteler stresinizin azalmasında büyük yarar sağlayacaktır.

5. Yardım almaktan çekinmeyin. Daha önce de dediğimiz gibi doğum korkusuyla gerçekten baş edemeyeceğinizi düşünüyorsanız mutlaka profesyonel yardım alın.

Bu içerik doğum korkusu, doğumdan korkuyorum, normal doğumdan korkuyorum, doğum korkusunu yenmek, doğumdan çok korkuyorum, kolay dogum yapmanin yollari, normal doğum korkusu, doğumda ölüm korkusu, doğumdan korkuyorum ne yapmalıyım, sezeryan korkusu, sezeryandan korkuyorum, normal doğumdan çok korkuyorum, doğumdan çok korkuyorum ne yapmalıyım, doğum korkuları, doğum korkusunu yenmek için dua, doğum korkusunu yenmek için, gebelikte doğum korkusu, normal doğumdan korkuyorum ne yapmalıyım, doğum yapmaktan korkuyorum, sezeryan doğumdan korkuyorum konularını barındırır.
Okunma: 32.774

Benzer İçerikler

56 Yorum

 1. yasemin 20 Eylül 2013 @ 08:12

  ben 39 haftalık hamıleyım dorduncu sezaryan olucam ama korkularım çok ne olur bana bıraz destek verın yokmu benım durumumda olan

 2. ayşegül 18 Ocak 2014 @ 20:36

  Ben daha hamile değilim ama çocuklarımın olmasını çok istiyorum. Sağlıklı ve normal doğum yapmak istiyorum ama açıkçası doğumdan tırsmıyor da değilim. Umarım kolay bir doğumum ve sağlıklı çocuklarım olur.

 3. Pinar 21 Mart 2014 @ 02:27

  Merhaba arkadaslar 24 yasindayim ve her an dogum yapabilirim. cok heycanliyim korkuyorum elimde degi. Allah’ım tüm hamilelere yardim etsin, amin…

 4. Anonim 09 Eylül 2014 @ 03:12

  33 haftam bitti doğum yaklaştıkça heycanım artıyor. Oğlum kucağıma alıcağım günü iple çekiyorum. Çok korkuyorum diyemem nasıl olsa doğum bir şekilde olucak normal yada sezeryan önemli olan evladım sağlıklı dünyaya gelsin. Herkese hayırlı doğumlar.

 5. yesim 12 Ekim 2014 @ 23:48

  30 haftalık hamileyim ve çok korkuyorum 2 . Doğumum olacak inşallah ilki çok zor değildi ama yinede çok korkuyorum Rabbim hepimize yardim etsin

 6. zeynep 23 Ekim 2014 @ 15:38

  bende 30 haftalık gebeyim çok korkuyorum ama kızımıda çok merak ediyorum allah hepimize kolaylık verir inşallah ben önce düşük yaptım çok korkuyorum arkadaşlar yardımcı olun bana

1 2

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.