Çocuklarda solunum yolu enfeksiyonları: Çocuklarda grip ve nezle

Çocuklarda grip ve nezle.. Grip olan bebeğe ne yapılmalı, grip olan çocuğa nasıl bakılır ve nelere dikkat etmeliyiz? Grip zatürreye çevirir mi? Havaların soğumaya başladığı günümüzde uzmanlar özellikle mevsim geçişlerinin yaşandığı dönemlerde insanların daha dikkatli olmalarının gerektiğini vurguluyorlar. Özellikle bu dönemlerde hastanelerde alt solunum yolu ve üst solunum yolu enfeksiyonları ile ilgili vakalar artış gösteriyor. Çocukların yetişkinlere göre daha korumasız olduğunu belirten uzmanlar solunum yolu enfeksiyonlarına çocukların daha sık ve çabuk yakalanabileceğini vurguluyorlar.

Solunum yolu enfeksiyonlarının bulaşıcı olduğunun kişiler tarafından bilinmesi yapılacak en doğru bilinçlendirme olacaktır. Bilinçsizce yapılan işlemler solunum yolu enfeksiyonların kolayca bulaşarak daha fazla kişinin mağdur olmasına neden oluyor. Çocuklar arasında bu hastalığa yakalanma oranı iki yaş altındakilerde daha fazla görülüyor. Solunum yolu enfeksiyonlarında belirtilere çok dikkat edilmelidir. Çünkü çocuktaki öksürüğün hafif ve kuru olması enfeksiyonun ciddi olmadığının bir göstergesiyken çocuğun öksürüğünün balgamlı olması, sürekli öksürmesi, ateşinin yüksek olması ve nefes alıp vermede zorlanması enfeksiyonun zatürreye çevirebilme ihtimalinin olduğunu göstermektedir.

Bu nedenle hastalığı en zararsız şekilde atlatabilmek için öksürük ve yüksek ateşin süresi kontrol altına alınıp takip edilmelidir. Öksürük ve yüksek ateşin iki günden fazla sürmesi halinde mutlaka uzman kontrolü altında takip başlatılmalıdır.

Bu içerik bebeklerde nezle grip, bebeklerde nezle grip tedavisi, bebeklerde nezle grip belirtileri, grip olan bebeklere ne yapılmalı, grip olan çocuğa ne yapılmalı, bebeklerde grip nezle, bebeklerde grip için şifalı bitkiler, nezle olan bebeklere ne yapılmalı, bebeklerde nezle için ne yapılmalı konularını barındırır.
Okunma: 5.479

Benzer İçerikler

1 Yorum

  1. evin 09 Ekim 2010 @ 23:48

    oglum girip ne yapmaliyin nefes alamiyor

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.