Çocuklarda alt ıslatma ve yatak ıslatma tedavisi

Günümüzde aileler bu konu hakkında psikologlardan yardım almaya utanmakta veya sorunu önemsememektedir fakat 5 çocuktan 1’i bu sorunu yaşamaktadır. Eğer çocuk 5 yaşının üstünde ve ayda en az 2 defa ve 6 yaşından sonra ayda en az 1 kez düzenli olarak altını ıslatıyorsa bir rahatsızlık söz konusudur. Bu durumda derhal bir bir uzmana danışarak profesyonel destek alınması gerekilir.

Erkeklerde alt ıslatma sorununa daha çok rastlanıyor

Alt ıslatma sorunu yaşamış çocuklarda 5-8 yaşları arasında tekrardan aynı sorun nüks edebilir. Genelde bu sorunun psikolojik olduğu düşünülse de bu sorunun sebebi fizyolojik sorunlarda olabilir. Bunu göz önüne alarak çocukta ilk başta ürolojik ve nörolojik muayeneler yapılmalıdır. Bu sorunlar genelde erkeklerde kızlardan 3 kat fazla görülür. Ebeveynlerin en büyük hatası da bu sorunun kendi kendine düzelmesini beklemektir çünkü kendi kendine düzelme oranı %5-10 arasındadır.

Tedavi için nerelere başvurabilirim?

Çocuğunuzu mutlaka çocuk ürologuna götürmeniz öneriliyor. İlk aşamada idrar tetkiki yapılıyor. Ultrasonografi, sondalı mesane filmi, ilaçlı böbrek filmi sorunun psikolojik mi, fizyolojik mi teşhisi aşamasında önemli rol oynuyor. Ayrıca Türkiye’de ilk olan, idrar kaçıran çocukların tedavi görebileceği bir merkez açıldı. Akdeniz Üniversitesi’nde yer alan Enürezis Polikliniği bu problemi yaşayan çocuklar ve aileleri için önerilen en iyi adres.

Ailelere öneriler

Aileler için en önemli önerimiz alt ıslatmanın önemli bir sorun olduğu olup ailenin bu konuda ilgilenmesi gerektiğidir.

Çocuğu bu konuda azarlamak, şiddet uygulamak, tehdit etmek gibi davranışlar doğru değildir bu çocukta ilerleyen dönemde davranış bozukluğuna yol açacaktır.

Alt ıslatan çocuklarla kesinlikle dalga geçilmemelidir.

Okunma: 3.397

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.