Bebeklerin zekasını geliştirecek 25 öneri

Bebeklerin zekasını geliştirecek 25 öneri

Bebeklerin zekası nasıl gelişir? Bebeklerin zekasını geliştiren yöntemler ve oyunlar. Yeni doğan bebeklerinin zeka gelişimleri adına ebeveynlerin üzerine düşen görevin önemi oldukça büyüktür. Bu noktada aileler bebekleriyle konuşmalı, onlarla oynamalı ve sevgi gösterisinde bulunmalıdırlar. Zeka gelişimi adına bebeklerinizle birlikte gerçekleştirmeniz gereken 25 ayrı öneri de bulunacağız;

Uzmanlar bebeklerin zeka gelişimleri için, gülmelerinin oldukça önemli olduğunu belirtiyor. Bu sebeple bebeğinizi gıdıklamalı, dil çıkarıp gülmelerini sağlamalısınız. Bebeklerin zeka gelişimlerinde 0-1 yaş arası oldukça önemlidir. Bu dönemde bebeğinize karşı hassas davranmalısınız.

Bebeklerin zeka gelişimleri adına uygulayabileceğiniz 25 ayrı aktivite şu şekilde sıralanabilir;


1. Bebeğinizle göz teması kurmalısınız: yeni doğan bebekler içgüdüleriyle hareket ederler ve kısa bir zaman dilimi içerisinde sürekli gördüğü yüzleri hafızalarına kazırlar. Bu nedenle sizi bebeğinizin daha hızlı tanımasını sağlamak için göz teması kurmalısınız. Böylece bebeğinizin hafızası daha hızlı olgunlaşacaktır.

2. Bebeğinizle uzunu uzun konuşun: bebeğiniz dünyaya geldiği ilk günden itibaren bebeğinizle konuşmalısınız. İlk başlarda bebeğinizden boş bakışlar alacaksınız. Ancak ilerleyen zamanlarda bebeğiniz kendisiyle konuşmanızı isteyecek tepkileri vermeye başlayacaktır. Bebeğinizle konuşurken cümleleriniz arasında beklemelisiniz. Böylece bebeğiniz diyalogların ritmini algılamaya başlayacaktır. Zamanla bakışları da boş olmaktan çıkacaktır.

3. Anne sütüyle besleyin: yapılan araştıralar anne sütüyle beslenen bebeklerin IQ düzeylerinin daha yüksek olduğunu kanıtlar niteliktedir. Bebeğinizi emzirirken onunla konuşmalı, şarkılar söylemeli ve hafif hafif başını okşamalısınız.

4. Bebeğinize dil çıkarın: bebekler dünyaya geldikleri ilk günden itibaren bazı hareketleri taklit etmeye başlarlar. Bu mekanizmanın hızlı bir şekilde gelişebilmesi için bebeğinize dil çıkarmalısınız. Böylece bebekler problem çözme yeteneklerini de kazanacaklardır.

Bu içerik bebeklerin zekasını geliştiren müzikler, bebek zekasını geliştiren müzikler, bebeklerin zekasını geliştiren oyunlar, bebeklerde zeka geliştirme yöntemleri, 1-2 yaş bebek zeka geliştirici oyunlar, bebeklerde zeka gelistirici oyunlar, 0-1 yaş bebek şarkıları, bebeklerde zeka geliştirici müzikler, bebeklerde zeka geliştirici aktiviteler, 2 yaş zeka geliştirici oyunlar, bebek zeka geliştirici müzikler, bebekler için zeka geliştirici müzikler, yenidoğan zeka gelişimi, bebeğin zekasını geliştiren müzikler, 0-1 yaş bebek müzikleri, bebeklerde zeka geliştirici oyuncaklar, yeni doğan bebek zeka gelişimi, bebeklerin zekasını geliştiren yiyecekler, bebeklerde zeka geliştiren yiyecekler, bebek zekasini geliştirmek konularını barındırır.

YAZININ DEVAMI: 1 2 3 4

Yayımlanma tarihi 03 May 2011 Okunma: 85.706
Benzer yazılar


Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.