Bebeğin doğum tarihi nasıl hesaplanır?

Bebeğim ne zaman doğacak? Bebeğin doğacağı gün nasıl hesaplanır? Bebeğin doğum tarihi nasıl hesaplanır? Bebek doğum tarihi hesaplama yolu..

Bebeğin doğacağı tarihi hesaplamanın yolu oldukça kolaydır. Bu yol: 7 gün ekle ve 3 ay çıkart şeklindedir. Negele yöntemi diye adlandırılan bu yöntemde son adet tarihinin başlangıç gününe 7 gün eklenir, çıkan tarihten ise 3 ay düşülür. Bunu bir örnekle açıklayacak olursak, son adetinin başlangıç tarihi 7 Temmuz olan bir anne adayının beklenen doğum yapma tarihi 14 Nisan’dır. Fakat bebeklerin yalnızca %5’i bu tarihte doğar. 38. hafta ile 42. hafta arasında doğan bekler normal kabul edilir.

38. haftadan önce doğan bebekler preterm, 42. haftadan daha geç doğan bebekler ise postterm olarak kabul edilir.

Prematürite, bebeğin yaşını değil gelişimini anlatan bir ifadedir. Mesela 36 haftalık doğan bir bebek preterm olmasına (erken doğmasına) rağmen eğer akciğer gelişimi tamamlanmışsa prematür değildir.

Bu içerik dogum tarıhı nasıl hesaplanır, bebeğin doğum tarihi, sezeryan tarihi belirleme, bebek doğum tarihi, doğum izni nasıl hesaplanır, 38 haftalık bebek doğarmı, 36 haftalık bebek doğarmı konularını barındırır.
Okunma: 18.617

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.