Bartholin kisti: Bartholin apsesi nedenleri, belirtileri ve ameliyatı

Bartholin bezleri dediğimiz oluşum vajinanın girişinde bulunur ve mukus (sümüğümsü bir sıvı) salgılar. Bu bezlerden birisinin kanalı tıkandığında ise kist denilen şişlik oluşur. Kist enfekte olduğu zamansa püy içeren abse oluşur. Bu abse genellikle tek taraflıdır. Bartholin guddesinin dışa açılan kanallarının iltihabı sonucu oluşur.

Bartholin kisti nedenleri nelerdir?

Olguların çoğunda neden olan organizma gonokoksik (Bel soğukluğu)’dir. Diğer mikroorganizmalarda bu duruma neden olabilir. Enfeksiyon başlarsa kanallar tıkanır, cerahatli salgı dışarıya akamaz ve kanallarda birikir. Gudde dokusu her zaman apseleşmeye iştirak etmeyebilir.

Bartholin kisti belirtileri nelerdir?

En önemli belirti bezin şişmesi ve dayanılmaz bir acı hissi oluşturmasıdır. Bu acı kadının günlük yaşamını feci bir hale sokabilir. Hafif bir bası ile ya da kendiliğinden sıvı dışarı çıkabilir. Sıvı dışarı çıkar çıkmaz bu durum hastada şaşırtıcı derecede bir rahatlama meydana getirir ama tedavi edilmezse tekrar olasılığı çok büyüktür.

Bartholin kisti ve bartholin apsesi tedavisi nasıl yapılır?

Abse oluşumu kesin ise ameliyathane koşullarında ve genel anestezi altında (zira oldukça ağrılı bir işlemdir) insizyon yapılarak drenaj gereklidir. İnsizyon kenarlarının abse kesesi kenarlarına dikilmesi demektir. Bu işlem, bez fonksiyonlarını korur hem de nüksler oluşmasını engeller. Cep yapmak anlamına gelen bu olguda bezin salgıladığı sıvının dışarıya akması sağlanmış olur.

Bazen de ameliyat sırasında kist boşluğuna bir gazlı bez, tampon olarak konulur. Bu tampon kistin akmasını sağlar ve tekrar kapanmasını engeller. Ertesi gün tampon çekilir.

Diğer bir yöntem de ise kist açılır boşaltılır içi oksijenli su ile yıkandıktan sonra içine küçük bir nitrat d’argent kalemi konulur ve kistin iki ucu krome katgüt ile sütüre edilerek sütürler 1 cm uzunluğunda bırakılır. 2-3 gün sonra uzun bırakılan bir sütür materyali çekilirse kolayca tüm kapsül dışarıya alınır.

Ameliyat sonrası ağrı kesicilerle ağrılar kontrol edilir. Hastanede ortalama 24-48 saat kalınır ve 2-3 gün içerisinde normal aktivitelere dönülür.

Bu içerik bartolin apsesi, bartholin apsesi, vajinada apse, bartolin kisti nedenleri, bartolin kisti bitkisel tedavi, bartolin kisti tedavisi, bertolin apsesi, bartolin apsesi nedenleri, rahimde apse neden olur konularını barındırır.
Okunma: 11.225

1 Yorum

  1. selma 16 Mayıs 2015 @ 17:02

    bende aniden çıktı desem kimse inanmaz ama gerçek bu on beş gündür cehennem azabı çekiyorum ameliyat oldum ama öyle üç beş gün işi değil iyileşmek rahatlamak ilaç kulanıyorum dinleniyorum ama hala canım çok yanıyor

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.