Anne sütü arttırma yolları ve anne sütünü arttıran yiyecekler

Yeni doğan bebekler için anne sütü ilk aylarda vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. Anne sütü bebeğin emme gücünün artışına bağlı olarak emzirildiği süreç içerisinde devamlı artış eğilimi göstermesine rağmen, bu süreç oldukça uzun ve zordur. Gebelik döneminde depolanan yağ ve karbonhidratlar, doğum sonrasında enerji, enerji ise anneye süt olarak geri döner. Buna ek olarak annenin 250 ile 300 kalori fazladan alması gerekmektedir.

Anneye içirilen çeşitli komposto suları, meyve suları, rezene çayları, ısırgan otu çayı, pekmez, süt ve çorbalar sıvı tüketimini arttırır ve yine anneye süt olarak geri döner. Buna bağlı olarak annenin doğum sonrası yediği ızgara balık, balık çorbası gibi ürünler, annenin sütünü arttırmakla beraber, vitamin değerini de yükseltir.

Buna karşın, doğum sonrası anne stresten uzak tutulmalı, gerekli huzur ve refah ortamı sağlanmalı, beslenmesine büyük ölçüde dikkat edilmelidir. İlk altı ay anne sütü ile beslenen bebeğiniz, hazır mama ile beslenen bebeklere oranla daha dirençli ve bağışıklık sistemi gelişmiştir. Unutulmamalıdır ki anne sütü bebeğinizin geleceğini belirler.

Bu içerik lohusalıkta sütü artıran besinler, lohusalıkta süt arttırıcı besinler konularını barındırır.
Okunma: 4.925

Benzer İçerikler

2 Yorum

  1. leyla 21 Eylül 2010 @ 01:10

    ben 3 hafta önce dogum yaptim bebegimi sütümle besliyorum öncelik anne sütü

  2. minel 01 Kasım 2010 @ 11:42

    kızım 1,5 aylık ilk günkü kadar göğsüm sert olmasa bile gene de sütüm var. bol sıvı, şekersiz komposto (özellikle ayva), rezene çayı içmenizi tavsiye ediyorum sütün kalitesini arttırıyor..

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.