Akdeniz anemisi nedir? Akdeniz anemisi belirtileri ve taşıyıcısı

Akdeniz anemisi kalıtsal bir hastalıktır. Akdeniz anemisinin diğer ismi talasemidir. Talasemi talasa yani deniz kelimesinden gelmektedir. Çünkü bu hastalığa neden olan gen Akdeniz’in en batısından başlayarak bütün Akdeniz üzerinden kuzeyinden ve güneyinden Türkiye’nin tamamını içine alarak Kafkaslar Orta doğu İran Hindistan’ın kuzeyi üzerinden Güneydoğu Asya’ya kadar uzanır buna talasemi kuşağı denir. Türkiye bu kuşağın tam ortasında ve hastalığı çok sık görüldüğü ülkelerden bir tanesidir. Akdeniz anemisinin iki çeşidi vardır. Bir tanesine talasemi minör diğerine de talasemi majör denir. Minör olan taşıyıcıdır, hastalığın taşıyıcısıdır hasta değildir. Esas hasta olan talasemi majör olandır. Talasemi majör tedavisiz bırakılırsa maalesef ölümcül bir hastalıktır fakat tedavide edilirse iyi sonuçlar alınabilmektedir.

Akdeniz anemisinin görüldüğü kişiler ve Akdeniz anemisi taşıyıcısı

Taşıyıcı olan kişi talasemi genini ya anneden ya babadan alır bir hastalıklı gen ile bir sağlıklı genden oluşur taşıyıcı. Taşıyıcı bir başka taşıyıcı ile evlenirse genler ayrılıp tekrar bebekte bir araya gelecekleri için %50 ihtimal bu kişilerin çocukları da taşıyıcı olur.

%25 ihtimal tamamen normal olabilir. %25 ise çocuk hasta olur. Yani hem anneden hem babadan hasta geni alacaktır. Hastalıkta cinsiyet ayrımı yoktur. İki taşıyıcı evlendiği zaman demek ki dört çocuktan bir tanesi ağır hasta yani talasemi majör olabilecektir. Tabi bu bazen iki ya da üç çocukta ya da çocukların hepsinde görülebilir.

Akdeniz anemisi belirtileri

Akdeniz anemisi olan hastaların hafif renk solukluğu ve çabuk yorulma dışında bir şikayetleri yoktur. Ama demir eksikliği olan anemisi olan hastalar ile karıştırılır. Çünkü kan tahlili istendiği zaman rengi soluk ve çabuk yoruluyor diye aynı demir eksikliğini taklit eden bazı yerlerde de ayrılan bulgular elde edilir ve konuyu çok yakından bilmeyen bir hekim demir eksikliği diyebilir bu duruma. İki taşıyıcının evliliği talasemi majör dediğimiz çocuğun dünyaya gelmesine neden olabilir.

Talasemi majör son derece ağır bir kansızlıktır. Daha ilk yaş içinde rengin aşırı solukluğu karaciğer ve dalağın giderek büyümesi buna bağlı olarak karnın şişmesi ve beynin gelişme geriliği ile kendini belli eder ve bunun sonucunda tedavi yapılmazsa bebek ilk yaşlarında kaybedilir.

Konu hakkında şu kapsamlı videoyu da izlemenizi öneririz:

Akdeniz anemisi video

AKDENİZ ANEMİSİ TEDAVİSİ

Bu içerik akdeniz anemisi belirtileri, akdeniz anemisi nedir, akdeniz anemisi taşıyıcılığı belirtileri konularını barındırır.
Okunma: 4.762

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.