Ağız kokusunun nedenleri nelerdir? Ağız kokusu nasıl giderilir?

Ağız kokusu iki şekilde kendisini göstermektedir. Birincisi soğan, sarımsak gibi yiyecekler yendikten sonra oluşan ağız kokusu; ikincisi ise ağızda sürekli oluşan kötü kokudur. Bizim yazımızda bahsedeceğimiz kısım ikinci kısım ağız kokusunu ele alıyor. Bu sürekli kötü kokan ağız kokusu hastalıklar nedeniyle oluşmaktadır. Bu hastalıklar burundaki, sinüslerdeki, sindirim sistemindeki hastalıklar nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Sindirim sisteminde yaşanabilecek sorunlarda kişinin ağzının kötü kokmasına neden olacaktır. Daha iyi tanımlayabilmek için sindirim sisteminde yaşanacak probleme örnek olarak kabızlığı verebiliriz. Kabızlık yaşayan bir insanın ağzı sürekli kötü kokacaktır. Kabızlıktan kurtulmanın yöntemleri arasında bol sıvı tüketmek ve bol sebze tüketimi yapmak gelmektedir. Böylece kabızlık önlenebileceği gibi ağızda sürekli oluşan kötü koku da önlenmiş olacaktır.

Ağız temizliğinin sürekli olarak yeteri kadar yapıldığı durumlarda bile ağız kokusunun önüne geçilemiyorsa her ihtimale karşı uzman bir hekime danışmakta fayda vardır. Ağız temizliğinin yapıldığı durumlarda beslenme alışkanlıklarının da bir süre değiştirilmesinde fayda vardır. Bazen beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi de ağızda oluşan kötü kokuların giderilmesine neden olabiliyor.

Genel olarak yaşana ağız kokusunun bir hastalığın habercisi olabileceğinin bilincinde olarak uzman kontrolünde tedavi sürecini sağlamanız faydalı olacaktır.

Ağız kokusu nasıl geçer? Ağız kokusunu önlemenin yolları

Eğer ağzınızda herhangi bir hastalık, vücudunuzda nefesinizin kokmasına yol açacak herhangi bir sağlık problemi yoksa ağız kokusunu gidermek için gargara ve diş macunlarıyla yapılacak düzenli temizlik yeterli.

– Ağız kuruluğunu önlemek için gün boyu su için.

– Aldığınız ilaçlar ağız kuruluğu yapıyorsa, yudum yudum su için; dişlerinizi ve dilinizi fırçalamayı aksatmayın.

– Tükürük salgısını hareketlendirin. Bakteri oluşumunu önlemek için ağzın oksijenlenmesine yardımcı olun. Şekersiz sakız çiğnemek bunun en kolay yolu. Bu arada mentollü pastillere dikkat! Kokuyu giderir gibi görünse de kuruluğa neden olur.

– Bol su içeren sebze (domates, kereviz gibi) ve meyveler (elma gibi) tüketin. Yiyeceklerinizin üzerine maydanoz doğrayın.

– Sarmısak, soğan ve baharattan kaçının ya da pişirerek yemeyi tercih edin. Çoğunlukla kötü sindirildikleri için süt ürünleri de bu probleme neden olabilir.

– Alkolü ve sigarayı bırakın.

AĞIZ KOKUSU NASIL GİDERİLİR? BİTKİSEL AĞIZ KOKUSU TEDAVİSİ

Bu içerik kabızlık ve ağız kokusu konularını barındırır.
Okunma: 2.976

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.